CHARAKTERISTIKA ŠKOLY

Základní škola Hoštice–Heroltice je málotřídní škola s menším počtem žáků. Tato okolnost přináší oproti velkým školám tu výhodu, že všichni máme k sobě blíž. Je více času a prostoru pro vznik a udržování dobrých vzájemných vztahů s dětmi i s rodiči. Máme tady téměř rodinné prostředí, které se odráží na celkové atmosféře ve škole.

Naše škola poskytuje vzdělání pro celý první stupeň. 5 ročníků je rozděleno do dvou tříd (označujeme je I. a II.). V I. třídě (v přízemí budovy) se aktuálně vyučují společně žáci 1. a 2. ročníku a ve II. třídě (v 1. patře budovy) žáci 3., 4. a 5. ročníku. Toto rozložení se může obměnit v závislosti na počtu dětí v jednotlivých ročnících. Vzdělávání ve spojených třídách je pro žáky vzájemně obohacující, menší počet dětí ve třídě umožňuje učitelům individuálnější přístup.

V odpoledních hodinách mohou žáci naší školy využívat školní družinu, která vedle vlastní činnosti vytváří zázemí pro mimoškolní zájmovou činnosti. Družina se nachází v jiné budově (cca 20 metrů od školy). Děti odsud odchází na výuku náboženství a hry na hudební nástroj. Náboženství se vyučuje ve škole, případně v místním římskokatolickém kostele (naproti škole). Pro hru na hudební nástroj máme oddělenou místnost přímo ve družině. Výuku zabezpečuje ZUŠ Ivanovice na Hané a děti tedy nemusí za výukou dojíždět.

Další kroužky zajišťují přímo naši pedagogové, aktuálně jde o kroužek sportovní a kroužek anglického jazyka pro 1. a 2 ročník. Úzce spolupracujeme s místní mateřskou školou, která je hned vedle školy. Pořádáme společné akce (např. vánoční besídku) a kuchyně MŠ nám zajišťuje stravování žáků a učitelů.

Běžné kurikulum se snažíme žákům zpříjemnit a oživit mimořádnými dny jako např. návštěva Mikuláše, vzájemné obdarovávaní se před Vánocemi, vánoční besídka v KD, škola naruby na Den učitelů, „barevný týden“ před Velikonocemi, společná výroba čarodějnice, úklid okolí vesnice na Den dětí, rozlučková party s páťáky aj. Koncem roku absolvujeme vlastivědné výlety a jednodenní školní výlety.

Kromě pravidelné aktualizace tohoto webu informujeme o dění ve škole také prostřednictvím čtvrtletníku Bulletin, který vychází už od roku 2005 jako příloha obecního Zpravodaje.

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM (ŠVP)

Náš ŠVP jsme nazvali „Zdravá škola“ a jeho cílem je umožnit žákům osvojit si strategii a motivaci pro celoživotní zájem o vlastní zdraví a životní prostředí. Snažíme se dětem vysvětlit komplexnost a složitost vztahů člověka a životního prostředí, vliv lidských činností na prostor, ve které žijeme, a nezbytnost vlastní odpovědnosti a angažovanosti v této oblasti. Chceme, aby se naučili své zdraví upevňovat a chránit, a to nejen zdraví fyzické, ale i duševní a sociální, neboť jen vyvážený stav všech těchto složek činí člověka zdravým.

Vzdělávací program školní družiny se nazývá „Veselá družina“. Jeho cílem je zajistit dětem inspirativní a bezpečné prostředí, kde mohou rozvíjet své zájmy a záliby a trávit čas společně se svými spolužáky. Ve družině je jen jedno oddělení a žáci všech ročníků jsou zde tudíž pohromadě.

AREÁL ŠKOLY A VYBAVENÍ

Budova školy stojí uprostřed vesnice. Blízké okolí školy (hájek, kulturní dům, víceúčelové dětské hřiště) lze dobře využít v rámci tělesné výchovy a pro činnost školní družiny. Výuka tělesné výchovy probíhá v kulturním domě, který je vybaven potřebným náčiním a nářadím, případně i venku na přilehlém hřišti. K relaxaci během velké přestávky může posloužit uzavřený školní dvorek.

Škola je vybavena několika stolními počítači a notebooky (na všech běží OS Windows 10) sloužícími pro potřeby výuky informatiky. Žákům je dovoleno používat počítače vhodným způsobem i během velké přestávky. Všechna zařízení se mohou připojit k internetu. Od školního roku 2011/2012 zapojujeme do výuky interaktivní tabuli, na kterou jsme získali dotace z Evropské unie. Z dotací jsme pořídili mj. i přenosný vizualizér.

Vnitřní části školní budovy i školní družiny v posledních letech prošly několika rekonstrukcemi a úpravami: např. podlaha v přízemí, sociální zařízení v obou budovách, nový školní nábytek atd. V plánu je oprava fasády školy a uvažuje se i o půdní vestavbě, kam by se přesunula družina.

100_2967.jpg 102_0027.JPG 102_0028.JPG 102_0029.JPG
102_0031.JPG 102_0032.jpg 102_0041.jpg foto-005.jpg